Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej im. kpt. Karola Chmiela w Zagorzycach Dolnych realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 kontynuację programu rządowego, którego celem jest tworzenie warunków dla rozwoju czytelnictwa poprzez zapewnienie środków na realizację określonych przedsięwzięć i inicjatyw. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Biblioteka SP w Zagorzycach Dolnych w ramach Priorytetu 3 Programu otrzymała wsparcie w kwocie 4 tysięcy złotych, które przeznaczono na zakup nagród, materiałów promujących czytelnictwo oraz książek w ilości 157 sztuk. W ramach realizacji programu przeprowadzane są konkursy, akcje czytelnicze i zajęcia promujące czytelnictwo. Wśród nowych pozycji wymienić można:
-----------------------------------
W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w październiku, który jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych, nasza biblioteka szkolna razem z opiekunką oddziału przedszkolnego zorganizowała i przeprowadziła akcję "Czytamy bajeczki z domowej biblioteczki”. Uczniowie oddziału przedszkolnego przynieśli z domów swoje ulubione bajeczki, a nauczyciele i pracownicy obsługi czytali je głośno na specjalnie zorganizowanym spotkaniu we wtorek 29 października. Na to czytelnicze wydarzenie promujące czytanie została również zaproszona klasa pierwsza. Dzieci wysłuchały bajki z serii "Kraina Lodu", którą przeczytał Pan Dyrektor, pani Ewa Połeć przeczytała bajeczkę "Przygody pełne wody", pan Mariusz Pazdan "Królewnę Śnieżkę", pani Dorota Ochał przeczytała bajkę "Chłop i baba", ks. Wojciech Wiśniowski "Nasz piesek", pani Agnieszka Gwiżdż- Szpara fragment o jeżyku ze zbioru bajek, a pani Emilia Matusz "Każdy jest cudem". Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały wszystkich bajeczek.
Pamiętajmy, że książka uczy, pomaga i bawi. Czytanie książek wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, stymuluje rozwój intelektualny, rozwija umiejętności komunikacyjne, pobudza do kreatywności. To najlepszy sposób relaksu, jedna z form spędzania wolnego czasu. A głośne czytanie swojemu dziecku wzmacnia więzi, pogłębia relacje, daje poczucie ważności, opieki, i bezpieczeństwa, działa odprężająco i trenuje empatię. Warto więc czytać!